Pojištění motocyklu

Zatímco povinné ručení musí mít ze zákona každá motorka, s dobrovolným havarijním pojištěním si motorkáři příliš hlavu nelámou a velice často si toto dobrovolné pojištění nesjednávají. Motorkáři by však neměli podceňovat vysoká rizika jízdy na motorce. Pojišťovny nabízí havarijní pojištění motocyklu dokonce ve dvou variantách: celoroční nebo sezónní havarijní pojištění motocyklu.

  • Sezónní havarijní pojištění motocyklu zpravidla platí na zvolenou sezónu, kdy motorku skutečně provozujete. V zimních měsících mnoho motorek na silnici nepotkáte. Naopak v létě se to motocykly na silnicích jenom hemží.
  • Můžete získat zajímavou slevu na pojistném, pokud svoji motorku chráníte nadstandardními prvky jako je např. padací rám.
  • Všeobecně samozřejmě platí, že čím silnější je motorka, tím nákladnější je i pojištění motocyklu. Podívejte se na tématický článek v sekci Aktuality a tipy od expertů.

 

Trendy u pojištění motocyklu

 

Připravili jsme pro vás zajímavé informace o chování českých motorkářů ve vztahu k pojištění motocyklu, na kterých jsou vidět zajímavé trendy:

  1. Podle dat sbíraných od roku 2000 převažuje počet celoročních pojistek nad sezónními v poměru 6:1.
  2. Na druhou stranu, zájem o sezónní havarijní pojištění motocyklu neustále roste. Trend zřejmě reflektuje rostoucí uvědomění motorkářů o bezpečnosti a hodnotě motocyklu. Sezónní pojištění motorky si za rok 2013 sjednalo 3x více motorkářů než v roce 2012.
  3. Duben je nejčastějším měsícem sjednání sezónního havarijního pojištění motorky, což logicky kopíruje začátek motorkářské sezóny. Následuje květen a červen. U celoročních pojištění samozřejmě vládne leden, ale hned poté nastupuje jako měsíc největšího zájmu opět duben a po něm jdoucí měsíce.
  4. Nejčastěji pojišťovanou motorkou je obecně Jawa 50 z nejnižší kubatury, která suverénně kraluje statistikám. V kubatuře do 1000 ccm naopak dominují stroje Honda, Yamaha a Suzuki.

Nezapomeňte, že i čtyřkolky, trojkolky a přívěsní vozíky musí mít pro provoz na pozemních komunikacích sjednané zákonné pojištění.

 

Nejčastěji pojišťované motorky

Kubatura
Tovární značka
do 50 ccm
JAWA 50
do 150 ccm
MZ ETZ 150
do 250 ccm
JAWA 250
do 500 ccm
JAWA 350
do 1000 ccm
HONDA
nad 1000 ccm
YAMAHA

 

Zkuste si vypočítat cenu pojištění motocyklu online.