Průvodce pojištěním vozidel od A do Z

Orientovat se v základních pojmech týkajících se pojištění vozidel je alfou a omegou při volbě správného produktu, který vás bude chránit před těmi nejdůležitějšími riziky. Projděte si je s námi s přehledným slovníčkem.

Asistenční služby

Standardní asistenční služby jsou dnes součástí pojistných balíčků většiny pojišťoven. Hodí se, pokud máte nehodu nebo dojde na vašem vozidle k poruše a dokonce i když vám vlastní vinou dojde benzín. Asistenční služba zpravidla zajistí odtah, obstará informace nebo zapůjčí náhradní vozidlo.

Bezeškodní průběh

Za tzv. bezeškodní průběh, tedy za to, že během ročního pojištění nezpůsobíte žádnou nehodu, můžete od pojišťovny získat slevu na pojistné u povinného ručení nebo havarijního pojištění. Některé pojišťovny dokonce umožňují bonusy za bezeškodní průběh různě převádět mezi jednotlivými produkty pojištění vozidel nebo osobami.

Doplňková připojištění

V této části produktové nabídky mnoha pojišťoven naleznete různé produkty. K těm důležitým patří úrazové pojištění osob, připojištění odcizení nebo rozšířená asistence.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění slouží primárně k tomu, aby vám nahradilo případnou škodu na vašem vlastním vozidle. Ta může být způsobena vaší vinou, srážkou se zvěří, přírodními živly nebo vandalstvím. Šíře krytí se odvíjí od stáří vozidla, jeho hodnoty a sjednané spoluúčasti.

Pojištění na míru

Na rozdíl od předdefinovaného pojistného produktu, který můžete koupit tak jak je, nebo vybrat z nabídky jiný, určité pojišťovny přicházejí s možností sestavit si pojištění vozidla na míru. Můžete si nakombinovat povinné ručení s havarijním pojištěním nebo bez, zvolit různé pojistné limity k různým složkám pojištění a výsledný mix si ještě vyšperkovat mnohými připojištěními. Zajímavou novinkou je na tomto poli autopojištění iAuto.

Pojistná rizika

Široká škála situací, které se mohou přihodit vašemu vozidlu, jeho posádce nebo dokonce zavazadlům. Čím více pojistných rizik vaše pojištění vozidla zahrnuje, tím lépe.

Povinné ručení

Povinné ručení, známé také jako zákonné pojištění vozidla, musí mít sjednané každé vozidlo pohybující se po veřejných komunikacích. Toto pojištění má za úkol chránit ostatní účastníky silničního provozu, a potažmo i vás, před nesplacenými škodami ze strany viníka potenciální nehody.